Informacje praktyczne dla Uchodźców z Ukrainy w Czechach
Informacje praktyczne dla Uchodźców z Ukrainy w Republice Czeskiej
Lista Krajskich Ośrodków Pomocy Ukrainie:
https://www.mvcr.cz/docDetail.aspx?docid=22369669&doctype=ART&#Pha
Mapa Krajskich Ośrodków Pomocy Ukrainie
Usługi świadczone przez ośrodki:
- rejestracja obywateli Ukrainy na policji ds. cudzoziemców
- załatwienie ochrony tymczasowej
- pomoc w załatwieniu dalszego pobytu w Republice Czeskiej
Krajski Ośrodek Pomocy Uchodźcom z Ukrainy Kraj liberecki
- kacpu@lik.izscr.cz
- U Jezu 642/2A, 461 80 Liberec 2
- Po, St, Pá: 8:00 - 16:00, Út, Čt, So, Ne a svátky zavřeno
Krajski Ośrodek Pomocy Uchodźcom z Ukrainy udziela osobom uciekającym przed wojną informacji potrzebnych do rozpoczęcia nowego życia w Republice Czeskiej. Wśród tych informacji jest m.in. to, gdzie i jak zapisać dzieci do obowiązkowej edukacji, która jest po 90 dniach pobytu na terytorium Czech obowiązkowa. - https://edulk.cz/ukrajina
Czeski numer telefonu: https://www.mvcr.cz/docDetail.aspx?docid=22368652&doctype=ART&#Informace_pro_obcany_Ukrajiny_-_kontakty
Portal
Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej
obejmujący wszelkie niezbędne informacje (w języku angielskim,
ukraińskim i rosyjskim)
https://www.nasiukrajinci.cz/cs/
Informacje dla obywateli Ukrainy na terytorium RCz w nawiązaniu do rosyjskiej agresji w Ukrainie https://www.mvcr.cz/clanek/informace-pro-obcany-ukrajiny.aspx
Życiorys w języku czeskim i ukraińskim - CV
Warsztaty chronione Jablonec nad Nisou
Portal dla osób z niepełnosprawnością poszukujących pracy - https://www.pracovnitrziste.cz/
Niepełnosprawność nie musi być barierą - RYTMUS Liberec
Ulotka informacyjna Urzędu Pracy - Biuro kontaktowe Jablonec n. N
Prowadzenie działalności gospodarczej w Czechach przez obywateli Ukrainy
Niekarany obywatel Ukrainy, który ukończył 18 lat, może uzyskać pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w każdym centralnym punkcie rejestracyjnym w Republice Czeskiej, którym jest każdy urząd ds. działalności gospodarczej lub Czech POINT, który znajduje się w wybranych oddziałach Poczty Czeskiej.
W punkcie rejestracji wnioskodawca wypełnia formularz i składa wymagane dokumenty. Do dokumentów tych należą: dowód tożsamości, w tym paszport, przyznana wiza, zezwolenie na pobyt stały lub czasowy oraz dowód uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 1000 CZK.
Ponadto należy udokumentować posiadane kompetencje zawodowe zgodnie z przedmiotem działalności gospodarczej, chyba że chodzi o wolny zawód. Należy złożyć uwierzytelniony wyciąg z rejestru karnego z Ukrainy, który nie może być starszy niż 90 dni. Jeżeli nie jest właścicielem lokalu, w którym zamierza prowadzić działalność gospodarczą, musi przedstawić pisemną zgodę właścicieli na prowadzenie w nim działalności.
Po otrzymaniu wyciągu z rejestru handlowego wnioskodawca otrzyma numer REGON (numer identyfikacyjny).
W ciągu 8 dni ukraiński przedsiębiorca musi zgłosić się w zakładzie ubezpieczeń zdrowotnych, który zakwalifikuje go do kategorii osoby prowadzącej działalność gospodarczą (samozatrudnionej) w celu zarejestrowania opłacanego ubezpieczenia zdrowotnego, a także w Powiatowym Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych do ubezpieczenia rentowo-emerytalnego.
W 2022 roku ukraiński przedsiębiorca musi płacić co najmniej minimalne zaliczki na składki ubezpieczeniowe, czyli ubezpieczenie społeczne 2841 CZK i ubezpieczenie zdrowotne 2627 CZK. Składki zaczyna odprowadzać już w miesiącu, w którym rozpoczął działalność bez względu na wysokość przychodów.
Ukraiński przedsiębiorca, aby rozpocząć działalność gospodarczą, musi zarejestrować się w urzędzie skarbowym, składając wniosek o rejestrację dla osób fizycznych, i zarejestrować się jako płatnik podatku.
Urząd skarbowy przyznaje przedsiębiorcy numer NIP (numer identyfikacji podatkowej). Przedsiębiorca dokumentuje swoje zgłoszenia i wnioski drogą elektroniczną tylko wtedy, gdy posiada skrzynkę danych, kwalifikowany podpis elektroniczny lub uznawaną i zweryfikowaną tożsamość elektroniczną. W przeciwnym razie składa dokumenty osobiście lub za pośrednictwem poczty.